fbpx

Każdy człowiek boryka się z różnymi problemami – nasi uczniowie nie są wyjątkiem. Często myślą, że nie mają nikogo, komu mogą zaufać, nie wiedzą, do kogo mogą zwrócić się o pomoc. Zdarza się, że ich problemy urastają do niewyobrażalnych rozmiarów, a oni sami borykają się z wahaniem nastroju, a nawet depresją czy myślami samobójczymi. Stąd też mój pomysł na lekcję o problemach, które wydają się niemożliwe do rozwiązania. Wykorzystuję w niej piosenkę ‘Runaway train’ zespołu Soul Asylum, która bardzo dobitnie pokazuje, co czuje człowiek, który nie widzi wyjścia ze swojej sytuacji. Mam nadzieję, że poprzez dyskusję i burzę mózgów uczniowie zrozumieją, że zawsze znajdzie się w ich życiu ktoś, na kim będą mogli polegać.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jedną lekcją nie sprawimy, że wszystkie problemy naszych uczniów znikną, ale uważam, że  jest to dobry sposób, aby pokazać uczniom, że wszyscy, niezależnie od wieku, borykamy się z przeciwnościami losu i warto szukać rozwiązania problemów, a ucieczka takim rozwiązaniem na pewno nie jest. 

Link z gotową lekcją do pobrania w formacie pdf w wersji dla ucznia i dla nauczyciela czeka na dole wpisu. Podgląd wersji uczniowskiej – poniżej.